Zeci de elevi de gimnaziu si liceu din tot judetul Botosani s-au intrecut la concursul „Cu viata mea apar viata”, organizat de Inspectoratul pentru Situatii de Urgenta.
Scolarii au trecut prin trei probe de foc si au incercat sa scoata un punctaj cat mai bun.
Pe primul loc a fost echipajul de elevi de gimnaziu de la Liceul cu Program Sportiv si liceenii de la Colegiul Tehnic „Gheorghe Asachi” care vor reprezenta Botosaniul la faza interjudeteana a concursului, care se va desfasura la Iasi. Concursul „Cu viata mea apar viata” s-a desfasurat pe stadionul „1 Mai” din municipiul Dorohoi si a aliniat la start 18 echipaje, 13 formate din elevi de gimnaziu si cinci formate din liceeni. Competitia a avut trei probe, una teoretica si doua practice.
La proba teoretica elevii au avut de rezolvat un chestionar cu 30 de intrebari din domeniul protectiei civile. Probele practice au constat in transportarea, contracronometru, a unui accidentat pe targa si parcurgerea unui traseu cu obstacole, avand masca de protectie contra fumului si gazelor pe fata.
La concurs au participat elevi din tot judetul Botosani. La categoria gimnaziu, locul I a fost adjudecat de echipajul Liceului cu Program Sportiv Botosani, iar la categoria liceu primul loc a fost ocupat de echipajul Colegiului Tehnic „Gheorghe Asachi” Botosani.
Pe a doua treapta a podiumului au urcat echipajul Scolii Gimnaziale nr. 17 Botosani si echipajul Liceului cu Program Sportiv Botosani.
Locul III a fost obtinut de echipajele Scolii Gimnaziale nr. 1 Oraseni Deal si Scolii. Profesionale de Cooperatie Botosani.