Pompierul maratonist Iulian Rotariu a fost întâmpinat si felicitat de colegii din cadrul Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta Botosani, duminica, la întoarcerea de la ultra maratonul „Racing The Planet Ultra Patagonia 2017”, care a avut loc în perioada 12-19 noiembrie. Iulian Rotariu s-a întrecut cu 360 de alergatori din 60 de tari, dar a terminat cursa pe locul patru în clasamentul general si pe primul loc la categoria de vârsta. Cursa „Racing The Planet Ultra Patagonia 2017” s-a desfasurat în cea mai faimoasa si salbatica regiune din America de Sud, dominata de muntii Anzi. Alergarea a fost într-o zona exclusiv muntoasa, cu lacuri si dune de nisip, la o altitudine de 3000 de metri, unul din locurile din lume unde se poate face insolatie si degeraturi în aceeasi zi.
Si de aceasta data, Iulian Rotariu a alergat în spirit caritabil, 250 de kilometri în sapte zile, pentru a face cunoscuta si a sprijini „Asociatia Parintilor Copiilor cu Autism din Botosani”, succesul lui însemnând un pas spre integrarea acestor copilasi.