ACS Poli Timisoara si FC Botosani au remizat, scor 1-1, in primul meci al etapei a 18-a din Liga 1. Pentru gazde a marcat Birnoi in minutul 23, iar pentru oaspeti a egalat Roman in minutul 55.
Oaspetii au cerut penalty cu 5 minute inainte de pauza la o interventie a lui Canu asupra lui Laurentiu Bus, dar arbitrul a acordat doar corner.
Meciul s-a terminat 1-1. Mihai Roman a ajuns la al cincilea gol in acest sezon de campionat.

Antrenori nemultumiti de rezultat

La finalul partidei din Banat, Costel Enache, antrenorul FC Botosani, a spus ca nu este multumit cu punctul obtinut la Timisoara. Tehnicianul a afirmat ca si-a propus mai mult pentru acest meci.
Si antrenorul de la ACS Poli Timisoara, Ionut Popa a avut aceeasi atitudine. FC Botosani a inceput mai slab prima repriza, dar si-a revenit in repriza secunda.
Dupa remiza din Banat, FC Botosani a ramas pe locul patru in clasamentul Ligii 1 cu 32 de puncte.