Inainte de partida cu CFR Cluj programata pe 15 octombrie, FC Botosani a sustinut un meci amical cu Foresta Suceava, echipa din liga secunda.
Partida s-a jucat, astazi, pe stadionul din Suceava si a incepul la ora 11:00. S-au jucat doua reprize a cate 30 de minute, golul botosanenilor venind in repriza secunda prin argentinianul Jonathan
Rodriguez. Amicalul s-a incheiat cu victoria elevilor lui Costel Enache. Acesta a fost ultimul test pentru elevii lui Costel Enache in aceasta pauza competitionala, inainte de debutul returului de campionat.

Golofca, pus la zid de Becali

Fostul jucator de la FC Botosani, Catalin Golofca a intrat in dizgratia lui Gigi Becali.
Atacantul transferat de la FC Botosani nu a dat randament in prima parte a sezonului din cauza vietii extrasportive, a pus Becali la Digi Sport.
Fotbalistul in varsta de 27 de ani a ajuns la FCSB in august, atunci cand a fost transferat de la FC Botosani pentru 400.000 de euro.
Golofca nu a marcat inca niciun gol pentru „ros- albastri”, in opt partide disputate, in toate competitiile.Patronul FCSB-ului i-a mai dat o sansa atacantului.

Adversar dificil in Cupa

Ghinion pentru FC Botosani la tragerea la sorti a 16-imilor de finala ale Cupei Romaniei.
Sortii au scos in calea formatiei pregatita de Costel Enache, liderul ligii I, CFR Cluj.
Partida se va disputa pe Municipal, data partidei urmsnd a fi stabilita cat de curand.
Partidele din 16-imile de finala ale Cupei Romaniei sunt programate pe 24, 25 si 26 octombrie, acasa la echipa mai slab cotata.