FC Botosani si CSM Poli Iasi au terminat, aseara, la egalitate, 3-3 , in etapa a 11-a din Liga 1.
FC Botosani a condus cu 2-0 si 3-2 in derby-ul Moldovei, dar iesenii au revenit si au obtinut un punct. A fost un meci nebun pe stadionul din Botosani, cu o ploaie de goluri si cu eliminarile celor doi antrenori, Flavius Stoican si Costel Enache, trimisi de arbitru la tribuna pentru proteste. De la FC Botosani au marcat Daniel Popa, Mihai Roman si Laurentiu Bus, in timp ce pentru ieseni au punctat Jo Santos, Pedro Mendes si Andrei Cristea.

Remiza intre moldoveni

Elevii lui Costel Enache au inceput excelent partida, dar iesenii au revenit pana la pauza si au facut 2-2.
In repriza a doua, FC Botosani a condus din nou, dupa un penalty executat impecabil de Laurentiu Bus, dar spre finalul reprizei si CSM Poli Iasi a primit un penalty, inventat mai mult de arbitru si executat de Cristea.
Jucatorii de la FC Botosani considera ca meritau victoria in derby-ul Moldovei.
Oficialii celor doua cluburi s-au aratat multumiti de aceasta remiza. Dupa remiza de aseara, FC Botosani ramane pe locul cinci in clasament cu 20 de puncte, iar CSM Poli Iasi, pe noua cu 14 puncte.