FC Botosani nu a reusit sa sparga gheata cu FCSB si sa obtina o prima victorie cu aceasta echipa. Ros-albastrii au castigat, aseara, cu 3-0 la Botosani si si-a asigurat locul 2 in Liga 1 pana in 2018. Deja cu mari probleme de lot, Nicolae Dica a primit o noua lovitura in startul partidei de la Botosani. Pe un teren aproape inghetat, Balasa a cazut in urma unui duel cu Morutan si a fost scos cu targa de pe teren. Fundasul a suferit o accidentare musculara si nu va mai juca in acest an.
Patru minute mai tarziu, Morutan l-a testat pe Nita, dupa o actiune personala, dar cea mai mare sansa a primei reprize i-a apartinut lui Gnohere(NOERE). Francezul a tras din intoarcere, dar nu a reusit sa prinda spatiul portii. Aproape imediat, Achim nu a putut trimite in plasa dupa o centrare a lui Enache, pentru ca in prelungiri Gnohere( NOERE) sa deschida scorul. In repriza secunda, Dica l-a schimbat pe Achim cu Florinel Coman, iar fostul jucator de la Viitorul a facut imediat faza din care Dennis Man a dublat avantajul ros-albastrilor.
FC Botosani a mai ratat o ocazie pe final, tot prin jucatorul dorit de FCSB, Olimpiu Morutan, iar Florin Tanase a inchis tabela cu un gol marcat in al treilea minut al prelungirilor.

Unul bucuros, altul dezamagit

FCSB are victorii pe linie in meciurile disputate la Botosani. Aseara, echipa lui Dica s-a impus cu 3-0 in meciul cu FC Botosani, chiar daca nu a facut un meci extraordinar. Antrenorul ros-albastrilor si-a felicitat jucatorii la final si a spus ca stia ca va avea un meci greu in nordul Moldovei. Costel Enache, antrenorul de la FC Botosani a spus ca elevii sai au avut prea mare respect pentru adversar si au intrat tematori in meci.
In acelasi timp, Enache a recunoscut ca s-a vazut o diferenta de calitate tehnica intre jucatorii de la FCSB si cei de la FC Botosani.

Sesiune de poze si autografe

Jucatorii de la FCSB au fost luati cu asalt de fani dupa finalul meciului cu FC Botosani.
Copii si tineri au asteptat sa-si faca poze cu fotbalistii preferati si sa obtina autografe.
Cei mai indragiti jucatori de la Steaua au fost portarul Florin Nita, atacantul Harlem Gnohere, mijlocasul Mihai Pintilii, dar si Florin Tanase.
Unii dintre suporteri au dorit sa isi faca poze cu antrenorul ros-albastrilor Nicolae Dica.
De obicei, cand Steaua vine la Botosani sunt multi suporteri care vor sa ii vada pe jucatori si sa ramana cu o amintire de la acestia.