FC Botosani a debutat cu stangul in turneul de pregatire, pe care il sustine in aceasta perioada la Belek in Antalya.
Echipa pregatita de Costel Enache a cedat, scor 2-1, jocul sustinut impotriva celor de la Baltika Kaliningrad, echipa aflata pe locul sase in Liga a II-a din Rusia.
Costel Enache a inceput jocul amical cu o echipa de rezerve precum: Pap, Rodriguez, Piftor sau Chitosca. Acest lucru s-a reflectat in prestatia echipei, rusii reusind sa se desprinda la doua goluri pe finalul reprizei.
In repriza secunda, Costel Enache a rulat tot lotul, iar jocul botosanenilor s-a imbunatatit simtitor. Dumitras si-a trecut in cont o bara, executia acestuia anuntand golul marcat in primul minut de prelungire de Olimpiu Morutan. In meciul de ieri Costel Enache a mizat din primul minut pe formula: Pap – Ungurusan, Burca, Tincu, Acsinte – Cucu, Rodriguez – Roman, Piftor, Chitosca – Axente. In partea a doua au intrat toti jucatorii din lot.
Urmatorul meci amical este programat miercuri, de la ora 17:00, impotriva liderului campionatului bulgar, Ludogoret Razgrad.