FC Botosani a invins-o, vineri seara, cu 2-0 pe ASA Tg. Mures, in etapa a 3-a a play-out-ului Ligii 1. Catalin Golofca a deschis scorul in minutul 49, iar Gabriel Vasvari a stabilit scorul final din penalty, 10 minute mai tarziu.
In minutul 5, Emil Dica a semnat una dintre marile ratari ale sezonului, cand a sutat peste poarta din marginea careului mic. Mihai Roman le putea duce pe gazde la conducere, dar Eduard Pap a fost la post. Pap nu a mai avut ce face la sutul lui Golofca, din startul reprizei secunde. Atacantul de 26 de ani a trimis imparabil si s-a bucurat alaturi de antrenor. Intrat la pauza, Laurentiu Bus a ajutat-o pe FC Botosani sa se desprinda pe tabela. A scos un penalty, transformat de Vasvari. Andrei Ciolacu putea inscrie golul de onoare pentru mureseni, dar bara s-a opus si meciul s-a terminat cu scorul de 2- 0 in favoarea elevilor lui Leo Grozavu.

Au meritat cele trei puncte

Primele 25 de minute am condus jocul, a spus Ionut Chirila, antrenorul celor de la ASA Tg Mures. In acelasi timp, acesta a afirmat ca FC Botosani a meritat victoria. Bucurie mare in tabara celor de la FC Botosani, care a bifat prima victorie din play-out. FC Botosani ocupa locul trei in play-out cu 20 de puncte. Echipa lui Leo Grozavu joaca miercuri, 5 aprilie, pe Municipal, cu FC Voluntari, de la ora 16:00.