Play-out-ul Ligii 1 a inceput cu o surpriza: ACS Poli Timisoara a castigat cu 2-1 pe terenul lui FC Botosani. Fara Leo Grozavu pe banca, botosanenii au inceput in forta si au deschis scorul dupa 17 minute prin George Miron. Doar 6 minute a durat bucuria celor de la Botosani. Marius Croitoru a egalat cu un gol marcat impotriva fostei sale echipe. Banatenii au revenit si au inceput sa creada in victorie. Barbut a ratat o ocazie mare, singur cu portarul advers. Replica a venit de la cel mai tanar jucator de pe teren, Olimpiu Morutan, care a fost la un pas de prima sa reusita in Liga 1, dar s-a opus bara. La faza imediat urmatoare, Musat l-a faultat pe Barbut pe linia careului, iar Coltescu a aratat imediat punctul cu var.
Alin Seroni a transformat si a facut 2-1 pentru oaspeti. Gazdele au mai ratat o mare ocazie. Acelasi Morutan, mijlocasul de 17 ani al Botosaniului, a mai trimis o data in bara, dupa o minge respinsa in fata de Straton.

„Alaturi de Leo”

La primul meci oficial dupa scandalul de la Giurgiu, jucatorii de la Botosani au avut un mesaj special pentru antrenorul lor. Miron a deschis scorul in minutul 17 in partida cu ACS Poli Timisoara, apoi a ridicat un tricou pe care scria „Alaturi de Leo”. A fost ideea jucatorilor, care nu il vor pe Grozavu inapoi la echipa. A fost un mesaj emotionat, spun oficialii clubului. Antrenorii secunzi care au pregatit jocul au spus ca baietii sunt afectati de plecarea lui Grozavu.
Gust amar dupa esecul cu banatenii

Am pierdut nemeritat, a spus unul dintre antrenorii secunzi ai Botosaniului, la finalul partidei cu banatenii. In opinia acestuia, un rezultat de egalitate era echitabil. Banatenii si-au luat revansa la Botosani, unde penultima data au pierdut rusinos. Oficialii au ramas dezamagiti de a doua repriza a meciului. Urmatorul meci pentru FC Botosani din play-out va avea loc in deplasare, cu Gaz Metan Medias.