FC Botosani a castigat meciul din deplasare cu Sepsi, de la Brasov, scor 2-0, disputat pe o ninsoare abundenta in ultima parte.
Oaspetii au deschis scorul in prelungirile primei reprize, prin Laurentiu Bus (45+1 – penalty), dupa un fault comis de macedoneanul Milovan Petrovikj asupra lui Mihai Roman .
FC Botosani s-a desprins prin autogolul lui Marius Burlacu (55), care a deviat decisiv sutul lui Mihai Bordeianu.
Sepsi a fortat si cu 10 minute inainte de final, iar Hadnagy a primit al doilea cartonas galben, dupa ce a simulat un fault in careul advers.
Sepsi a fost condusa de pe margine de antrenorul interimar Sandor Nagy.
Meciul s-a desfasurat pe ninsoare, transformata pe finalul partidei in viscol.
Dupa aceasta victorie, FC Botosani si-a consolidat locul patru in clasamentul Ligii 1.

FC Botosani, prima echipa din Moldova aproape de play-off

Echipa lui Costel Enache este in carti pentru cel mai bun sezon din istoria clubului. Pe locul patru in Liga 1, molodvenii stiu ca pana la finalul sezonului regulat le va fi greu sa ajunga pe podium.
„Da intr-adevar suntem aici sus si ne dorim sa tinem cu dintii de locul nostru, de aceasta pozitie. Sunt sigur ca putem sa o mentinem pana la final. Va fi greu, dar noi o sa facem tot posibilul pentru asta” a declarat Laurentiu Bus, pentru Digi Sport.
Tehnicianul celor de la Botosani a fost putin mai temperat.
„Noi vrem sa fim siguri de ramanerea in prima liga si cred ca cel mai important pas e sa fim in play-off. Atunci am indeplini cu siguranta obiectivul” a adaugat antrenorul Costel Enache.
Etapa urmatoare FC Botosani joaca acasa cu FC Voluntari.
Partida de va disputa, vineri, 3 noiembrie, de la ora 18:00.